/Files/images/Рисунок__2.jpg

Шкільна форма: одноманітність або шлях до індивідуальності?

Розмови навколо шкільної форми розгораються щороку напередодні 1-го вересня. Школярі, в більшості своїй, проти форми. Думки батьків на цей рахунок зазвичай розділяються. А ось вчителі і адміністрація шкіл одноголосно «За». Навіщо вона потрібна, розуміють всі. Шкільна форма, як, втім, спортивна і робоча, покликана створювати певний настрій на ту або іншу діяльність. А це означає, що вона повинна бути зручна для даного виду діяльності. Адже, наприклад, не можна сказати, що спортивний одяг дуже зручний для заняття математикою або літературою, оскільки не дає ніякого настрою на серйозну розумову роботу. Є і інша причина для введення форми. Після її відміни різко відкрився важ гострий соціальний дисбаланс, коли одні батьки можуть дозволити своїй дитині дорогий одяг, а інші ні. Все це призводить до того, що діти зайняті не процесом навчання, а обговоренням своїх обновок і їх відповідності останнім віянням моди.

/Files/images/Рисунок__3.jpg А ось дітям не особливо багатих батьків доводиться зовсім туго: вони не можуть взяти участь в обговореннях новинок і залишаються осторонь, зараховувані своїми ж однокласниками до «відсталих» і «низькосортних». Зрозуміло, вони відчувають себе обділеними і починають комплексувати. Ось і виходить, що ділення на соціальні класи починається з шкільної лави. Хоча, як не крути, якщо комусь дуже вже захочеться продемонструвати всю свою крутизну і добробут, то зробити це можливість завжди знайдеться. Але шансів, погодьтеся, буде менше.

/Files/images/Рисунок__11.jpg

Абсолютно упевненим можна бути в одному: шкільна форма повинна бути приємнішою на вигляд і елегантною, хоч би для того, щоб діти привчалися до доброго смаку з дитинства, а не до трауру. Вибір форми для всього класу дозволить сформувати «корпоративну» культуру в колективі.

Закордонний досвід

У Америці діти носять форму не тільки в школі. У дитячих садах також є своя власна уніформа. Причому, не просто зручн , але і симпатична, і різна: на холодний і теплий сезони.

/Files/images/006b.jpg

На будь-який шкільний захід поза школою діти також зобов'язані носити форму (наприклад, якщо вони виїжджають на екскурсію). Це вельми зручно для вчителів, яким легше дивитися за дітьми. Та і взагалі в цілях безпеки, особливо, коли діти маленькі (можуть загубитися). І ніхто при цьому не вважає, що діти знеособлюються, оскільки це привчає до дисципліни. А «незнеособлення» заохочується іншими способами: діти виділяються не тим, хто в що одягнений, а тим, у кого які успіхи, як вони поводяться по відношенню до інших дітей, що хорошого вони зробили (наприклад, брали участь в добродійних акціях) і багато інших критеріїв, по яких їх записують в «Star Book». Найголовніше для дітей - отримати «зірку», - справжня радісна подія! Це вам не грамота від піонерської організації. Отже, дивляться за тим, щоб діти були одягнені в уніформу, дуже строго, аж до того, щоб були тільки білі шкарпеточки і чорне взуття без варіантів. А без панамки в теплу пору року не пускають не тільки на фізкультуру, яка проводиться на вулиці. Раптом заробиш сонячний удар, а вони ще і відповідати будуть! Сиди в «Covered area», якщо забув. І це не тільки в державних школах, а й в приватних навчальних закладах!

А ось в Японії шкільна форма несподівано стала еталоном підліткової моди. Тепер дівчатка поза стінами школи носять те, що нагадує звичну форму японських школярок: білі блузи, темно-блакитні плісировані міні-спідниці, високі, по коліна, гольф і легкі шкіряні туфлі, що гармонують з ними. Стилізований під форму одяг підбирається спеціально. Після періоду, коли шкільна форма вважалася символом одноманітності і придушення особи, за останні два роки вона стала ультра-шик для японських дівчаток. А деякі школярки носять форму навіть не дивлячись на те, що в їх школах не встановлено правило її обов'язкового носіння. Тепер шкільна форма перестала бути символом обмеження свободи, навпаки, це демонстрація права вільного вибору дівчини-підлітка. І безмежні свободи, якими дівчатка насолоджуються, перетворили шкільну форму на символ тих бажань, якими треба навчитися

Шкільна форма твоєї мрії.

А чи знаєте ви, скільки часу забирає у модельєра, щоб придумати нову модель одягу? Деколи навіть не тижні, а місяці. Завдання ускладнюється, якщо цей одяг призначений для школяра. Порахуємо, скільки нюансів потрібно врахувати, перш ніж на листі паперу з'явиться силует майбутнього плаття, костюма або блузи.По-перше, модельєрові треба пригадати себе у віці семи, дванадцяти або шістнадцяти років. Адже в шкільному одязі повинно бути зручно не тільки сидіти і ходити, але і бігати, стрибати, танцювати, складати іспити і робити багато що інше, про що дорослі давно забули.

По-друге, цей одяг повинен бути модним, стильним, при цьому - підкреслювати достоїнства і приховувати недоліки свого володаря. Хотілося б справляти в ній враження на тих, що оточують, але і не виділятися занадто. І вже, звичайно, не можна шокувати своїм видом вчителів і директора, особливо коли "здаєшся" їм на контрольній або іспиті.

По-третє (а для будь-якої мами - по-перше), шкільний костюм повинен легко стиратися і не дуже м'яти. Нарешті, його повинно вистачати хоча б на рік швидкорослому школяру – значить, потрібні манжети і одвороти. Але найголовніше - костюм для навчання, придуманий модельєром, повинен сподобатися тим, кому доведеться його носити.

Бути у формі - це скоріше заклик, а не вимога з боку вчителів і адміністрації. Звичайно, носити її примусово не можна. Просто потрібно дати їм зрозуміти, що ніхто не намагається обмежити їх свободу і індивідуальність. Просто учням пропонується проявити себе не за допомогою зовнішнього вигляду, а успіхами в творчості, навчанню і відносинами в класі. Слід також пам'ятати, що вибір одягу для школи повинен враховувати закони моди і, зрозуміло, смак учня.